Jak przygotować dobrą mowę pogrzebową?

Jak przygotować dobrą mowę pogrzebową?

Przygotowanie dobrej mowy pogrzebowej to duże wyzwanie. W obliczu wielkiej tragedii jaką jest śmierć człowieka wiele osób nie jest w stanie racjonalnie myśleć. Sama organizacja uroczystości, nawet jeśli została zlecona zakładowi pogrzebowemu, może przerosnąć najbardziej odporne umysły. Czy warto decydować się na wygłoszenie mowy pogrzebowej i na co zwrócić uwagę podczas procesu przygotowań?

Odpowiedz sobie na pytanie po co to robisz

Mowa pogrzebowa w swoim założeniu powinna przynosić ukojenie pogrążonej w żałobie rodzinie i bliskim. Wszyscy inni uczestnicy ceremonii pogrzebowej powinni z kolei zapamiętać padające w niej słowa. Na kształt dobrze przygotowanej mowy składają się najważniejsze fakty z życia Zmarłego: jego sukcesy, kluczowe cechy charakteru, a także konkretne sytuacje, które chcielibyśmy szczególnie zapamiętać. Jej wygłoszenie może być też ostatnią okazją do podziękowania Zmarłemu.

Czy każdy może być dobrym mówcą?

Niestety nie każdy powinien zabierać się za wygłaszanie mowy pogrzebowej. Osoby o słabych nerwach, z tendencją do płaczu i łamiącego się głosu mogłyby tylko całą ceremonię niepotrzebnie popsuć. Mówca powinien spełniać kilka ważnych przesłanek:

  • powinien znać Zmarłego,
  • powinien opowiadać o własnej przeszłości i wspomnieniach związanych ze Zmarłym,
  • powinien posługiwać się poważnym, ale jednocześnie kojącym językiem dostosowanym do wieku i wykształcenia uczestników pogrzebu.
  • Powinien umieć modulować głosem, aby podkreślać nim momenty szczególnie patetyczne.

Co zawrzeć w przemowie?

Każde wystąpienie publiczne powinno mieć jakiś punkt wyjścia. Może nim być konkretna sytuacja z życia albo jakaś z góry obrana cecha charakteru Zmarłego. To wokół nich budujemy całą przemowę, w której powinny znaleźć się ciepłe anegdoty, podkreślenie zasług i podziękowania. W ostatnim zdaniu należy zwrócić się do zebranych z prośbą o pamięć i modlitwę. Kluczowe jest nie wchodzenie w szczegóły życia prywatnego Zmarłego. Intymne zwierzenia czy bolesne wyznania mogą być źle odebrane przez audytorium, podobnie jak przeciąganie wystąpienia. Mowa powinna być zwięzła, ale treściwa. Jeśli nie potrafimy napisać jej sami warto zwrócić się o pomoc do domu pogrzebowego, który z pewnością w tej kwestii pomoże.

Struktura mowy pogrzebowej

Jak wygląda struktura mowy pogrzebowej? Poniżej zaprezentowano typowy, najczęściej wykorzystywany szablon:

  • Bezpośredni zwrot do osoby Zmarłej.
  • Przytoczenie sytuacji z życia.
  • Opis cech charakteru Zmarłego istotnych z punktu widzenia motywu przewodniego mowy.
  • Uznania dla Zmarłego i jego zasług.
  • Podziękowanie uczestnikom ceremonii.
  • Pożegnanie i prośba o modlitwę.

Warto zapamiętać, że mowa pogrzebowa to nie książka ani oficjalny dokument. Powinna być pisana głęboko z serca, prostym, celnym językiem. Dopiero jeśli zabraknie nam słów, a emocje wezmą górę nad wspomnieniami, warto zwrócić się o napisanie profesjonalnej mowy pogrzebowej do zakładu pogrzebowego.