Sposób poinformowania o śmierci członka rodziny

Sposób poinformowania o śmierci członka rodziny

Śmierć to wydarzenie wyjątkowo przykre w życiu każdego człowieka. Takich zdarzeń niektórzy doświadczają nie tylko w sytuacjach prywatnych, ale i zawodowych. W pewnych zawodach tzw. służebnych społecznie pracują ludzie, którym często zdarza się być świadkami czyjejś śmierci, tak jest w przypadku pracy policji, straży pożarnej czy służy zdrowia (lekarzy, pielęgniarek). Często stają oni przed zadaniem i koniecznością poinformowania rodziny czy bliskich osób o śmierci bliskiej im osoby, która np. zmarła w szpitalu albo zginęła w wypadku samochodowym, czy też w wyniku pożaru.

W jaki sposób poinformować o śmierci?

Przykra informacja powinna być przekazana w kontakcie bezpośrednim. Zawsze, kiedy jest to tylko możliwe, funkcjonariusze policji czy służy zdrowia powinni powiadomić o śmierci twarzą w twarz. Optymalnie byłoby, gdyby taka informacja została przekazana w przyjaznych okolicznościach, np. w domu rodziny zmarłego. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, czasem takie złe wiadomości przekazuje się telefonicznie, np. telefon ze szpitala. Na pewno nie można takich informacji przekazywać przez sms czy pocztę mailową.

Powiadomienie o śmierci – niezbędne informacje

Powiadamiając o śmierci członka rodziny, należy dostarczyć niezbędnych informacji i pamiętać o tym, żeby również dać rodzinie pewne wsparcie i zaoferować pomoc w tej trudnej sytuacji. Posłańców tej przykrej nowiny obowiązuje poufność, tzn. powinni przekazać ją tylko najbliższej osobie lub rodzinie i nikomu więcej. Informacja powinna być przekazana w możliwie najkrótszym czasie od chwili śmierci. Jeżeli znana jest tożsamość zmarłego, to nie będzie z tym problemu, jeżeli tożsamość nie jest znana, to zaraz po jej ustaleniu należy skontaktować się z rodziną.

Stan zdrowia informowanego

Dobrze byłoby dysponować przynajmniej podstawową wiedzą o stanie zdrowia osoby, którą się powiadamia o śmierci bliskiego, tzn. wiedzieć, czy jest to ktoś młody, starszy, zdrowy czy schorowany, cierpiący na jakieś chroniczne schorzenia. Odbiorca wiadomości może być np. człowiekiem w podeszłym wieku, schorowanym i powiadomienie go o śmierci np. jedynego syna może spowodować pod wpływem silnych emocji zagrożenie dla jego stanu zdrowia, a nawet życia. W takiej sytuacji lepiej byłoby przekazać informację w kontakcie twarzą w twarz i w towarzystwie drugiej osoby (przygotowanej do udzielenia wsparcia, np. psychologa albo lekarza). Takie podejście jest bezpieczniejsze, choć jak wiadomo, nie zawsze możliwe.

Formuła kontaktu

Komunikat o śmierci członka rodziny powinien być sformułowany krótko i konkretnie, bez zbędnego opowiadania i wchodzenia w wątki poboczne, chyba że osoba powiadamiana zareaguje w miarę spokojnie i zapyta o okoliczności zdarzenia, które było przyczyną śmierci bliskiej osoby. Należy też pamiętać o tym, by przekazując złą wiadomość okazać też współczucie, zrozumienie, empatię oraz zaoferować wsparcie, nawet jeżeli członkowie rodziny powiadamiani nie wyrażają takiej potrzeby. Jeżeli osoby powiadamiane chcą się dowiedzieć więcej na temat okoliczności śmierci, należy im udzielić szczegółowych informacji, ale w sposób prosty i zwięzły bez zagłębiania się w przykre i czasem drastyczne detale. Dodatkowe szczegóły powinny być odpowiednio dobrane i przekazane w sposób nie sprawiający dodatkowego bólu członkom rodziny zmarłego.

Tuż po przekazaniu informacji

Po zawiadomieniu rodziny o śmierci bliskiej osoby nie można zostawić ich od razu samych. Należy poczekać, aż minie pierwsza reakcja, czasem szokująca i bardzo emocjonalna. Jeżeli jest taka potrzeba, należy poczekać na przybycie innych członków rodziny i bliskich. Gdy osoba powiadomiona np. mieszka sama, nie ma nikogo bliskiego, jest schorowana czy starsza, dobrze zaoferować jej wsparcie w następnych dniach w organizacji pogrzebu: skontaktować się z zakładem pogrzebowym i zamówić niezbędne usługi pogrzebowe. Aby osoba poinformowana o śmierci nie czuła się pozostawiona samej sobie z problemem, warto zostawić jej niezbędne numery telefonu, np. do osób i instytucji, które zajmują się udzielaniem profesjonalnego wsparcia w trudnych sytuacjach losowych.

Poinformuj mądrze

Podsumowując, powiadomienie rodziny lub samotnie mieszkającej osoby o śmierci bliskiej osoby nie zawsze jest proste i szybkie, czasem wymaga większego zaangażowania od osoby informującej o takim zdarzeniu. Poza powiadomieniem wymaga się także okazania zrozumienia, empatii oraz zaoferowania wsparcia i pomocy w tej trudnej chwili, która przecież wcześniej lub później może spotkać każdego z nas.