Rodzaje karawanów

Rodzaje karawanów

Transport zwłok w Polsce wymaga stosownych pozwoleń, posiadanych zazwyczaj przez zakłady pogrzebowe. Pojazd do tego służący musi bezwzględnie spełniać wymagania określone w stosownym rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, takie jak: odpowiednie oznaczenia, pozwalające na identyfikację pojazdu, odizolowanie kabiny kierowcy od części, w której umieszczana jest trumna oraz wykonanie podłogi z materiału, który można łatwo myć oraz odkażać. Ponadto na wyposażeniu muszą znajdować się odpowiednie środki do dezynfekcji, trumna musi mieć możliwość umocowania w taki sposób, by nie uległa przesunięciu czy uszkodzeniu podczas transportu. Pojazd taki musi być zarejestrowany jako pojazd specjalny.

Klasycznie: samochodem

Najpopularniejszym w Polsce rodzajem karawanów są specjalnie przystosowane samochody. Mogą być to auta wykonane na bazie podwozi europejskich marek takich jak Volkswagen lub Renault, jak również duże, efektowne amerykańskie kombi. Jednak z uwagi na duże rozmiary oraz wysoki poziom emisji spalin coraz więcej zakładów rezygnuje z aut z USA.
Europejskie karawany zazwyczaj zapewniają dostateczną ilość przestrzeni, by oprócz trumny zmieściły się w nim duże ilości wieńców i kwiatów.

Niektóre firmy posiadają w ofercie tzw. samochody reprezentacyjne, służące wyłącznie do przewożenia trumny lub urny z prochami. Z uwagi na bardzo ograniczoną przestrzeń, zazwyczaj nie przewożą one kwiatów – w tym celu zakład pogrzebowy może oferować wynajęcie osobnego pojazdu.

Efektownie i retro: konno

Do połowy XX wieku standardem były karawany konne. Później wyparte przez samochody, obecnie znowu zaczynają pojawiać się w ofercie niektórych zakładów pogrzebowych. Najczęściej są to pojazdy zabytkowe, często dziewiętnastowieczne. Pojazd konny przystosowany do przewozu zwłok spełnia te same rygorystyczne standardy, jak w przypadku samochodów, jednak prezentuje się niezwykle efektownie. 

Przełamując konwencję: motocyklem

Wśród rozmaitych nietypowych usług pogrzebowych kilka lat temu pojawiły się karawany motocyklowe. To nic innego jak tradycyjny motocykl z przyczepką – boczną lub ciągniętą przez pojazd – dostosowaną do przewozu trumny. Oczywiście również z zachowaniem norm wskazanych w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia. Zazwyczaj taki pojazd nie kojarzy się ze stabilnością i bezpieczeństwem pojazdu, jednak modele dostosowane do przewozu trumien posiadają odpowiednie systemy mocujące i stabilizujące, by przejazd odbył się w sposób bezpieczny i ze stosownym szacunkiem dla zmarłego. 

Wśród usług pogrzebowych coraz większą popularnością cieszą się te niestandardowe. Często sprawiają wrażenie ekstrawaganckich, jednak pozwalają na zaakcentowanie indywidualności zmarłego i uszanowanie żywionych przez niego za życia upodobań.